您的位置:首页 > 产品中心 > Millex Syringe Filter, Fluoropore® PTFE, Hydrophobic, Non-sterile
Millex Syringe Filter, Fluoropore® PTFE, Hydrophobic, Non-sterile

| 产品编号: | 4083297 |
| 规格: | 0.20 μm pore size, 4 mm diameter, Millex-FG hydrophobic PTFE membrane |
| 包装规格: | 100 FILTERS |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
基本信息
| eCl@ss | 32031690 |
| NACRES | NB.24 |
| General description【一般描述】 | Filter Code: FG Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophobic Fluoropore • Ideal for filtering samples in organic solvents, and can also be used to prevent back-streaming of atmospheric moisture in venting applications. • Broad chemical compatibility and excellent solvent resistance with organic solutions • Available in 0.20 µm, 0.45 µm, and 5.0 µm pore sizes and three diameters to suit your application needs • Housing is made from a low-extractable, high density polyethylene (HDPE) or polypropylene. Available in Multiple Pack Sizes: SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack SKU ending with NL (-------NL): 100 per pack SKU ending with TL (-------TL): 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet SKU ending with NB (-------NB): 250 per pack SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack Applications: Fine Particle Removal and Clarification of Organic Solutions, Vent Filtration, Sterilization of Gases |
| Application【应用】 | 去除有机溶液中的细小颗粒 |
| Specifications【产品规格】 | For general laboratory use only |
| Physical form【外形】 | Color Code: 进/出口均为自然色 |
| Legal Information【法律信息】 | Fluoropore is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany Luer-Lok is a registered trademark of Becton-Dickinson & Co. Millex is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| material【物料】 | PTFE membrane high-density polyethylene high-density polyethylene housing |
| sterility【无菌性】 | non-sterile |
| product line【产品线】 | Millex® |
| feature【特点】 | holdup volume< 10 μL hydrophobic |
| manufacturer/tradename | Millex® |
| parameter【参数】 | 1 mL process volume 14 bar max. inlet pressure (200 psi) 45 ℃ max. temp. |
| technique(s) | analytical sample preparation: suitable |
| H【高度】 | 19.7 mm |
| filter diam.【过滤器直径】 | 4 mm |
| filtration area【过滤面积】 | 0.1 cm2 |
| matrix【基质】 | Fluoropore® |
| pore size【孔径】 | 0.2 μm pore size |
| input | sample type organic solution(s) |
| fitting【配件】 | female Luer-Lok® inlet connection female Luer-Lok® inlet fitting male Luer outlet slip male Luer outlet stepped slip |
| shipped in【运输】 | ambient |
| packaging【包装】 | non sterile |




