您的位置:首页 > 产品中心 > Millex Syringe Filter, Nylon, Automation Compatible, Non-sterile
Millex Syringe Filter, Nylon, Automation Compatible, Non-sterile
| 产品编号: | 4083347 |
| 规格: | 0.20 μm pore size, 25 mm diameter, Millex-GN Nylon membrane, hydrophilic, domed housing |
| 包装规格: | 200 pkg,1000 pkg |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
基本信息
| eCl@ss | 32031690 |
| NACRES | NB.24 |
| General description【一般描述】 | Filter Code: HN Automation-Compatible, Non-Sterile Millex® Syringe Filters: - Designed to provide efficient filtration for dissolution and other automated sample preparation applications - Domed housing ensures reliable delivery of filters - Available in a variety of membrane types and pore sizes, including units with prefilters for particulate-laden samples. - Available in either bulk or delivery tubes for use with automated filter-changing systems - Luer-Lok Available in 2 pack sizes: - SKU ending with NZ (-------NZ): 200 pack that is preassembled in 8 tubes of 25 each. - SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack, supplied in bulk format Applications: - Drug Dissolution Testin - Automated Sample Preparation - Clarification of Solutions Containing High Particle Levels |
| Specifications【产品规格】 | For general laboratory use only |
| Physical form【外形】 | Color Code: 进/出口均为自然色 |
| Legal Information【法律信息】 | Luer-Lok is a registered trademark of Becton-Dickinson & Co. Millex is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 400 |
| material【物料】 | Nylon membrane high-density polyethylene |
| sterility【无菌性】 | non-sterile |
| product line【产品线】 | Millex® |
| feature【特点】 | holdup volume< 100 μL hydrophilic |
| manufacturer/tradename | Millex® |
| parameter【参数】 | 100 mL process volume 45 ℃ max. temp. 7 bar max. inlet pressure (100 psi) |
| technique(s) | analytical sample preparation: suitable |
| H【高度】 | 21 mm |
| filter diam.【过滤器直径】 | 2.5 cm |
| filtration area【过滤面积】 | 3.9 cm2 |
| pore size【孔径】 | 0.2 μm pore size |
| fitting【配件】 | female Luer-Lok® inlet connection female Luer-Lok® inlet fitting male Luer outlet slip |
| packaging【包装】 | 散装,非无菌,1,000 个(不带导管) |




