您的位置:首页 > 产品中心 > Mitex Membrane Filter
Mitex Membrane Filter
| 产品编号: | 4100986 |
| 规格: | 10.0 μm pore size, hydrophobic PTFE, 142 mm |
| 包装规格: | 50 FILTERS |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
基本信息
| eCl@ss | 32031602 |
| NACRES | NB.24 |
| Application【应用】 | Filter Code: LCWP Filter Type: 表面滤膜 |
| Legal Information【法律信息】 | 10.0 µm pore size, hydrophobic PTFE, 142 mm |
产品性质
| material【物料】 | PTFE membrane plain filter white filter |
| feature【特点】 | hydrophobic |
| manufacturer/tradename | Millipore Mitex™ |
| parameter【参数】 | >70 mL/min-cm2 water flow rate (at 27 in Hg) 14 L/min-cm2 air flow rate 260 ℃ max. temp. |
| filter diam.【过滤器直径】 | 142 mm |
| thickness【厚度】 | 130 μm |
| matrix【基质】 | Mitex™ |
| pore size【孔径】 | 10.0 μm pore size 60 % porosity |
| bubble point | ≥0.05 bar, ethanol at 23 ℃ |
| shipped in【运输】 | ambient |
产品说明
| 【免责声明】 | Mitex is a trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |




