您的位置:首页 > 产品中心 > Millex Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Non-sterile
Millex Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Non-sterile
| 产品编号: | 4102054 |
| 规格: | 0.45 μm pore size, 13 mm diameter, Millex-LH hydrophilic PTFE membrane, ion chromatography certified |
| 包装规格: | 100 pkg |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
基本信息
| eCl@ss | 32031690 |
| NACRES | NB.24 |
| General description【一般描述】 | Overview of Non-Sterile IC Millex® Syringe Filters: • Ion chromatography certified • Hydrophilic PTFE membrane available in 0.20 µm and 0.45 µm pore sizes and two diameters to suit your application needs. • Low level of IC extractables, optimizing background levels in sensitive IC analyses • Compatible with both aqueous and organic solutions, offering broad chemical compatibility and flexibility in the lab SKU and Pack Sizes SLLGC13NL: 0.2 µm Hydrophilic PTFE, 13mm, 100 per pack SLLGC25NS: 0.2 µm Hydrophilic PTFE, 25mm, 50 per pack SLLHC13NL: 0.45 µm Hydrophilic PTFE, 13mm, 100 per pack SLLHC25NS: 0.45 µm Hydrophilic PTFE, 25mm, 50 per pack Applications: Ion Chromatography Filter Code: LH |
| Application【应用】 | 澄清水溶液和温和有机溶液,以获得清晰的离子色谱 |
| Specifications【产品规格】 | For general laboratory use only |
| Physical form【外形】 | Color Code: 进/出口均为自然色 |
| Legal Information【法律信息】 | Luer-Lok is a registered trademark of Becton-Dickinson & Co. Millex is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| material【物料】 | PTFE membrane high-density polyethylene high-density polyethylene housing |
| Quality Level【质量水平】 | 400 |
| sterility【无菌性】 | non-sterile |
| product line【产品线】 | Millex® |
| feature【特点】 | holdup volume< 25 μL (after air purge) hydrophilic |
| manufacturer/tradename | Millex® |
| parameter【参数】 | 10 mL process volume 45 ℃ max. temp. 7 bar max. inlet pressure (100 psi) |
| technique(s) | analytical sample preparation: suitable |
| H【高度】 | 21.1 mm |
| filter diam.【过滤器直径】 | 13 mm |
| filtration area【过滤面积】 | 0.65 cm2 |
| pore size【孔径】 | 0.45 μm pore size |
| input | sample type aqueous solution(s) sample type organic solution(s) |
| fitting【配件】 | female Luer-Lok® inlet connection female Luer-Lok® inlet fitting male Luer outlet slip |
| shipped in【运输】 | ambient |
| packaging【包装】 | non sterile |




