您的位置:首页 > 产品中心 > Millex-FG, 0.20 μm, hydrophobic PTFE, 25 mm
Millex-FG, 0.20 μm, hydrophobic PTFE, 25 mm
| 产品编号: | 4152398 |
| 规格: | A 25 mm diameter sterile syringe filter with a 0.2 μm pore size hydrophobic PTFE membrane, with Luer outlet, ethylene oxide sterilized. Comes in a pack of 50. |
| 包装规格: | 50 pkg |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
基本信息
| eCl@ss | 32031690 |
| NACRES | NB.22 |
| General description【一般描述】 | Filter Code: FG Millex® syringe filter units with hydrophobic Fluoropore Features & Benefits: •Specialized filter units protect hemodialysis transducers from blood and moisture •50 mm Millex •All Millex Applications: Sterilizing Gases, Vacuum Line Protection, Venting Sterile Containers, Sterilizing and Clarifying Organic Solutions |
| Application【应用】 | Direct patient care: No |
| Physical form【外形】 | Color Code: 进/出口均为自然色 |
| Preparation Note【制备说明】 | Sterilization Method 环氧乙烷 |
| Other Notes【其他说明】 | Directions for Use
|
| Legal Information【法律信息】 | Fluoropore is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany Luer-Lok is a registered trademark of Becton-Dickinson & Co. Millex is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| material【物料】 | PTFE membrane PVC housing |
| Quality Level【质量水平】 | 400 |
| sterility【无菌性】 | sterile; ethylene oxide treated |
| product line【产品线】 | Millex® |
| feature【特点】 | holdup volume< 0.1 mL hydrophobic |
| manufacturer/tradename | Millex® |
| availability | available only in Canada, Japan, Malaysia, Thailand, USA, Australia, Europe |
| parameter【参数】 | 100 mL process volume 45 ℃ max. temp. 5.2 bar max. inlet pressure (75 psi) |
| H【高度】 | 19.7 mm |
| diam.【直径】 | 2.5 cm |
| filter diam.【过滤器直径】 | 25 mm |
| filtration area【过滤面积】 | 3.9 cm2 |
| matrix【基质】 | Fluoropore® |
| pore size【孔径】 | 0.2 μm pore size |
| input | sample type neural stem cell(s) sample type: mouse embryonic stem cell(s) sample type cardiac stem cell(s) sample type mesenchymal stem cell(s) sample type: human embryonic stem cell(s) sample type hematopoietic stem cell(s) sample type epithelial cells sample type induced pluripotent stem cell(s) sample type pancreatic stem cell(s) |
| test parameters【试验参数】 | sample volume: 100 mL |
| fitting【配件】 | female Luer-Lok® inlet connection female Luer-Lok® inlet fitting male Luer-Lok® outlet connection male Luer-Lok® outlet fitting |
| application(s) | industrial qc (air/gas/organic solvent filtration and venting) |
| shipped in【运输】 | ambient |




