您的位置:首页 > 产品中心 > 1605-65-8, N,N,N′,N′-四甲基二氨基氯磷酸
N,N,N′,N′-四甲基二氨基氯磷酸
N,N,N′,N′-Tetramethylphosphorodiamidic chloride
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3159918 | 10 G | 670 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 3159918 | 50 G | 1640 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
1605-65-8
N,N,N′,N′-四甲基二氨基氯磷酸
N,N,N′,N′-Tetramethylphosphorodiamidic chloride
Bis(dimethylamido)phosphoric chloride
双(二甲胺基)氯酸磷
结构式
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | [(CH3)2N]2P(O)Cl |
| Molecular weight | 170.58 |
| Beilstein | 471430 |
| EC number【EC 号】 | 216-517-1 |
| MDL number | MFCD00008302 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24850043 |
| NACRES | NA.22 |
| Application【应用】 | N,N,N′,N′-Tetramethylphosphorodiamidic chloride was used in the synthesis of (-)-allohedycaryol and C2-symmetric binaphthyl phosphortriamide. It was also used in total synthesis of neohedycaryol. |
产品性质
| grade【等级】 | technical grade |
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| Assay【测定】 | 90% |
| form【形式】 | liquid |
| refractive index【折射率】 | n |
| density | 1.152 g/mL at 25 ℃ (lit.) |
| SMILES string | CN(C)P(Cl)(=O)N(C)C |
| InChI | 1S/C4H12ClN2OP/c1-6(2)9(5,8)7(3)4/h1-4H3 |
| InChI key | WYLQARGYFXBZMD-UHFFFAOYSA-N |
| packaging【包装】 | 10, 50 g in glass bottle |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H314 |
| Precautionary Statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Eye Dam. 1 - Skin Corr. 1B |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 113 ℃ - closed cup |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |




