您的位置:首页 > 产品中心 > 13825-74-6, 硫酸氧钛(IV) 溶液
硫酸氧钛(IV) 溶液
Titanium(IV) oxysulfate solution
| 产品编号: | 3253143 |
| 规格: | ~15 wt. % in dilute sulfuric acid, 99.99% trace metals basis |
| CAS NO: | 13825-74-6 |
| 包装规格: | 250 ML,1 L |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Sigma-Aldrich |
| 优惠价: | 立即咨询 |
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3253143 | 250 ML | 1019 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 3253143 | 1 L | 1570 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
13825-74-6
硫酸氧钛(IV) 溶液
Titanium(IV) oxysulfate solution
Titanium oxide sulfate
Titanium oxysulfate
Titanyl sulfate (TiO(SO4 ))
硫酸钛(TiO(SO4 ))
硫酸氧钛
结构式
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | TiOSO4 |
| Molecular weight | 159.93 |
| MDL number | MFCD00216886 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24872968 |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| Assay【测定】 | 99.99% trace metals basis |
| form【形式】 | liquid |
| reaction suitability | reagent type: catalyst core: titanium |
| concentration【浓度】 | ~15 wt. % in dilute sulfuric acid |
| impurities【杂质】 | ≤ 150.0 ppm Trace Metal Analysis |
| bp | >100 ℃ |
| density | 1.361 g/mL at 25 ℃ |
| SMILES string | O[Ti+3].O[Ti+3].[O-]S([O-])(=O)=O.[O-]S([O-])(=O)=O.[O-]S([O-])(=O)=O |
| InChI | 1S/3H2O4S.2H2O.2Ti/c3*1-5(2,3)4;;;;/h3*(H2,1,2,3,4);2*1H2;;/q;;;;;2*+4/p-8 |
| InChI key | GEXADUANBMINSZ-UHFFFAOYSA-F |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H290 - H314 |
| Precautionary Statements | P234 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Eye Dam. 1 - Met. Corr. 1 - Skin Corr. 1A |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |




