您的位置:首页 > 产品中心 > 10147-37-2, 异丙基磺酰氯
异丙基磺酰氯
2-Propanesulfonyl chloride
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3282224 | 5 G | 561 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 3282224 | 25 G | 927 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 3282224 | 100 G | 3290 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
10147-37-2
异丙基磺酰氯
2-Propanesulfonyl chloride
结构式
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | (CH3)2CHSO2Cl |
| Molecular weight | 142.60 |
| Beilstein | 1747497 |
| EC number【EC 号】 | 233-415-2 |
| MDL number | MFCD00007453 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24854579 |
| NACRES | NA.22 |
| General description【一般描述】 | The solvolysis of 2-propanesulfonyl chloride by an addition-elimination (association-dissociation) pathway was studied. |
| Application【应用】 | 2-Propanesulfonyl chloride (isopropylsulfonyl chloride) can be used as a reactant to prepare:
|
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| vapor density【蒸汽密度】 | 4 (vs air) |
| vapor pressure【蒸汽压】 | 15.5 mmHg ( 25 ℃) |
| Assay【测定】 | 97% |
| form【形式】 | liquid |
| autoignition temp.【自燃温度】 | 865 °F |
| refractive index【折射率】 | n |
| bp | 74-75 ℃/19 mmHg (lit.) |
| density | 1.27 g/mL at 25 ℃ (lit.) |
| SMILES string | CC(C)S(Cl)(=O)=O |
| InChI | 1S/C3H7ClO2S/c1-3(2)7(4,5)6/h3H,1-2H3 |
| InChI key | DRINJBFRTLBHNF-UHFFFAOYSA-N |
| packaging【包装】 | 5, 25, 100 g in glass bottle |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H314 |
| Precautionary Statements | P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 - P405 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Skin Corr. 1B |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 86 ℃ - closed cup |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |




