您的位置:首页 > 产品中心 > 2039-67-0, 3-甲氧基苯乙胺
3-甲氧基苯乙胺
3-Methoxyphenethylamine
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3298210 | 5 G | 518 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 3298210 | 25 G | 1130 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
2039-67-0
3-甲氧基苯乙胺
3-Methoxyphenethylamine
2-(3-Methoxyphenyl)ethylamine
2-(3-甲氧基苯基)乙胺
结构式
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | CH3OC6H4CH2CH2NH2 |
| Molecular weight | 151.21 |
| Beilstein | 775202 |
| EC number【EC 号】 | 218-017-9 |
| MDL number | MFCD00008187 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24856363 |
| NACRES | NA.22 |
| General description【一般描述】 | The spectral binding affinity for 3-methoxyphenethylamine was studied to examine the determinants of P450 2D6 catalysis. |
| Application【应用】 | 3-Methoxyphenethylamine was used in the perfluorooctanesulfonic acid catalyzed Pictet-Spengler reaction. It was also used in the synthesis of 1,3-oxazepines via palladium-catalyzed intramolecular coupling. |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| Assay【测定】 | 97% |
| form【形式】 | liquid |
| refractive index【折射率】 | n |
| bp | 118-119 ℃/6 mmHg (lit.) |
| density | 1.038 g/mL at 25 ℃ (lit.) |
| SMILES string | COc1cccc(CCN)c1 |
| InChI | 1S/C9H13NO/c1-11-9-4-2-3-8(7-9)5-6-10/h2-4,7H,5-6,10H2,1H3 |
| InChI key | WJBMRZAHTUFBGE-UHFFFAOYSA-N |
| packaging【包装】 | 1, 5, 25 g in glass bottle |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H314 |
| Precautionary Statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Skin Corr. 1B |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 110 ℃ - closed cup |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |




