您的位置:首页 > 产品中心 > 15159-40-7, 4-吗啉碳酰氯
4-吗啉碳酰氯
4-Morpholinecarbonyl chloride
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3316867 | 25 G | 803 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
15159-40-7
4-吗啉碳酰氯
4-Morpholinecarbonyl chloride
结构式
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C5H8ClNO2 |
| Molecular weight | 149.58 |
| Beilstein | 116257 |
| EC number【EC 号】 | 239-213-0 |
| MDL number | MFCD00037053 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24861562 |
| NACRES | NA.22 |
| General description【一般描述】 | 4-Morpholinecarbonyl chloride is a photographic intermediate. Rates of solvolysis of 4-morpholinecarbonyl chloride with N-alkyl group in aqueous binary solvents of acetone, ethanol, methanol, methanol-d, 2,2,2-trifluoroethanol, pure water and D2O has been determined. Preparation of 4-morpholinecarbonyl chloride has been reported. |
| Application【应用】 | 4-Morpholinecarbonyl chloride may be used in the preparation of a versatile fluorogenic label for biomolecular imaging. It may be used in the synthesis of:
|
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| Assay【测定】 | 98% |
| refractive index【折射率】 | n |
| bp | 137-138 ℃/33 mmHg (lit.) |
| density | 1.282 g/mL at 25 ℃ (lit.) |
| SMILES string | ClC(=O)N1CCOCC1 |
| InChI | 1S/C5H8ClNO2/c6-5(8)7-1-3-9-4-2-7/h1-4H2 |
| InChI key | XMWFMEYDRNJSOO-UHFFFAOYSA-N |
| packaging【包装】 | 25, 100 g in glass bottle |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07,GHS08 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H315 - H319 - H351 |
| Precautionary Statements | P201 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Carc. 2 - Eye Irrit. 2 - Skin Irrit. 2 |
| Supp Hazards【补充剂危害】 | EUH014 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 113 ℃ - closed cup |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Eyeshields, Faceshields, Gloves, type ABEK (EN14387) respirator filter |




