您的位置:首页 > 产品中心 > 23357-52-0, (S)-(+)-1,2,3,4-四氢-1-萘胺
(S)-(+)-1,2,3,4-四氢-1-萘胺
(S)-(+)-1,2,3,4-Tetrahydro-1-naphthylamine
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3329778 | 5 G | 559 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 3329778 | 25 G | 2080 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
23357-52-0
(S)-(+)-1,2,3,4-四氢-1-萘胺
(S)-(+)-1,2,3,4-Tetrahydro-1-naphthylamine
(S)-(+)-1-Aminotetraline
(S)-(+)-1-AminoTetralin
(S)-(+)-1-氨基四氢化萘
结构式
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | (C10H11)NH2 |
| Molecular weight | 147.22 |
| Beilstein | 2360279 |
| MDL number | MFCD00671630 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24885002 |
| NACRES | NA.22 |
| Application【应用】 | (S)-(+)-1,2,3,4-Tetrahydro-1-naphthylamine is a chiral amine that can be used:
|
| Legal Information【法律信息】 | Tetralin is a trademark of sigma-aldrich Co. LLC |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| Assay【测定】 | 97% |
| refractive index【折射率】 | n |
| bp | 250 ℃ |
| density | 1.010 g/mL at 25 ℃ |
| SMILES string | N[C@H]1CCCc2ccccc12 |
| InChI | 1S/C10H13N/c11-10-7-3-5-8-4-1-2-6-9(8)10/h1-2,4,6,10H,3,5,7,11H2/t10-/m0/s1 |
| InChI key | JRZGPXSSNPTNMA-JTQLQIEISA-N |
| packaging【包装】 | 5, 25 g in glass bottle |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05,GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H302 - H314 - H412 |
| Precautionary Statements | P273 - P280 - P301 + P312 + P330 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Oral - Aquatic Chronic 3 - Skin Corr. 1C |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 3 |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Faceshields, Gloves, Goggles, type ABEK (EN14387) respirator filter |




