您的位置:首页 > 产品中心 > 16495-13-9, 苄基 (S)-(+)-缩水甘油基醚
苄基 (S)-(+)-缩水甘油基醚
(S)-(+)-Glycidyl benzyl ether
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 3331200 | 1 G | 253 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
16495-13-9
苄基 (S)-(+)-缩水甘油基醚
(S)-(+)-Glycidyl benzyl ether
(S)-(+)-2-(Benzyloxymethyl)oxirane
(S)-苄氧甲基环氧乙烷
结构式
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C10H12O2 |
| Molecular weight | 164.20 |
| Beilstein | 5246494 |
| MDL number | MFCD00054428 |
| PubChem Substance ID【PubChem化学物质编号】 | 24862202 |
| NACRES | NA.22 |
| Application【应用】 | (S)-(+)-Glycidyl benzyl ether can be used to prepare 1-octadecyl-3-O-benzyl-sn-glycerol, which is a key intermediate for the synthesis of triglycerides containing α-eleostearic acid. |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| Assay【测定】 | 99% |
| optical activity【旋光性】 | [α]20/D +5.1°, c = 5 in toluene |
| density | 1.072 g/mL at 20 ℃ (lit.) |
| storage temp.【储存温度】 | 2-8℃ |
| SMILES string | C(OCc1ccccc1)[C@@H]2CO2 |
| InChI | 1S/C10H12O2/c1-2-4-9(5-3-1)6-11-7-10-8-12-10/h1-5,10H,6-8H2/t10-/m1/s1 |
| InChI key | QNYBOILAKBSWFG-SNVBAGLBSA-N |
| packaging【包装】 | 1 g in glass bottle |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary Statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Eye Irrit. 2 - Skin Irrit. 2 - STOT SE 3 |
| Target Organs【靶器官】 | Respiratory system |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 10 - Combustible liquids |
| WGK | WGK 3 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 110 ℃ - closed cup |
| Personal Protective Equipment【个人防护装备】 | Eyeshields, Gloves, type ABEK (EN14387) respirator filter |




