您的位置:首页 > 产品中心 > Starch
Starch

| 产品编号: | 4058234 |
| 规格: | soluble GR for analysis ISO |
| 包装规格: | 100 G,250 G,1 KG,25 KG |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
产品价格
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4058234 | 100 G | 1018 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4058234 | 250 G | 1650 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4058234 | 1 KG | 4900 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4058234 | 25 KG | 38610 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
Starch
Amylum, Potato starch for determination of diastase
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | (C6H10O5)n |
| MDL number | MFCD00082026 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 232-686-4 |
| General description【一般描述】 | Carbohydrate Starch is generally composed of two molecule types: amylose and amylopectin. Starch and modified starches are important excipients. They act as fillers/binders. |
| Analysis Note【分析说明】 | Appearance (color): white Appearance (description): fine powder pH-value (2 %; water): 6.0 - 7.5 Sensitivity: passes test Reducing matter (as maltose): max 0.7 Sulfated ash: max 0.4 Loss on drying (105 °C, 2 h): max 10 Suitability as enzyme substrate (for amylases): passes test Iso reagent |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| agency | reag. ISO |
| form【形式】 | solid |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 6.0-7.5 (25 ℃, 20 g/L in H2O) |
| solubility【溶解性】 | 50 g/L |
| bulk density【堆积密度】 | 300 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | no temp limit |
| InChI | 1S/C12H22O11/c13-1-3-5(15)6(16)9(19)12(22-3)23-10-4(2-14)21-11(20)8(18)7(10)17/h3-20H,1-2H2/t3-,4-,5-,6+,7-,8-,9-,10-,11+,12-/m1/s1 |
| InChI key | GUBGYTABKSRVRQ-ASMJPISFSA-N |
安全信息
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |




