您的位置:首页 > 产品中心 > 518-47-8, Fluorescein sodium (C.I. 45350)
Fluorescein sodium (C.I. 45350)

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4058696 | 50 G | 956 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
518-47-8
Fluorescein sodium (C.I. 45350)
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C20H10Na2O5 |
| Molecular weight | 376.27 |
| MDL number | MFCD00167039 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 208-253-0 |
| Analysis Note【分析说明】 | Appearance: Redishbrown powder, eventually with granular and bright parts. Identity (UV/VIS-Spectrum): passes test Identity (IR-spectrum): passes test Absorption maximum λmax. (buffer pH 8.0): 490 - 492 nm Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.005 g/l; buffer pH 8.0; calc. on dried substance): ≥ 1850 Loss on drying (110 °C): ≤ 10 % Suitability as indicator (Adsorption indicator for argentometry): passes test |
产品性质
| agency | reag. Ph. Eur. |
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| potency【效能】 | 6720 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| loss【缺失】 | ≤10% loss on drying, 110℃ |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 8.3 (20 ℃, 10 g/L in H2O) |
| mp | >300 ℃ |
| solubility【溶解性】 | 500 g/L |
| bulk density【堆积密度】 | 600 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C20H12O5.2Na/c21-11-5-7-15-17(9-11)25-18-10-12(22)6-8-16(18)19(15)13-3-1-2-4-14(13)20(23)24;;/h1-10,21H,(H,23,24);;/q;2*+1/p-2 |
| InChI key | NJDNXYGOVLYJHP-UHFFFAOYSA-L |
安全信息
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 1 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 423.7 °F - Pensky-Martens closed cup |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 217.6 ℃ - Pensky-Martens closed cup |




