您的位置:首页 > 产品中心 > 10101-68-5, Manganese(II) sulfate tetrahydrate
Manganese(II) sulfate tetrahydrate

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4058776 | 1 KG | 2340 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4058776 | 25 KG | 42880 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
10101-68-5
Manganese(II) sulfate tetrahydrate
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | MnO4S · 4H2O |
| Molecular weight | 223.06 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 232-089-9 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (complexometric): ≥ 98.5 % pH-value (5 %; water): 4.5 - 6.0 Chloride (Cl): ≤ 0.001 % Ca (Calcium): ≤ 0.005 % Cu (Copper): ≤ 0.0002 % Fe (Iron): ≤ 0.001 % K (Potassium): ≤ 0.002 % Mg (Magnesium): ≤ 0.01 % Na (Sodium): ≤ 0.005 % Ni (Nickel): ≤ 0.002 % Pb (Lead): ≤ 0.0002 % Zn (Zinc): ≤ 0.002 % Oxidizing matter: passes test Reducing substances: passes test |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| Assay【测定】 | ≥98.5% (complexometric) |
| form【形式】 | solid |
| potency【效能】 | 2150 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 2.5-4.0 (20 ℃, 50 g/L in H2O) |
| mp | 26-27 ℃ |
| density | 2.11 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 1000‑1200 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.001% |
| cation traces【痕量阳离子】 | Ca: ≤ 0.005% Cu: ≤ 0.0002% Fe: ≤0.001% K: ≤ 0.002% Mg: ≤ 0.01% Na: ≤ 0.005% Ni: ≤ 0.002% Pb: ≤ 0.0002% Zn: ≤ 0.002% |
| storage temp.【储存温度】 | 15-25℃ |
| InChI | 1S/Mn.H2O4S/c;1-5(2,3)4/h;(H2,1,2,3,4)/q+2;/p-2 |
| InChI key | SQQMAOCOWKFBNP-UHFFFAOYSA-L |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS08,GHS09 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H373 - H411 |
| Precautionary Statements | P260 - P273 - P314 - P391 - P501 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Aquatic Chronic 2 - STOT RE 2 Inhalation |
| Target Organs【靶器官】 | Brain |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 2 |




