您的位置:首页 > 产品中心 > 13746-66-2, Potassium hexacyanoferrate(III)
Potassium hexacyanoferrate(III)

| 产品编号: | 4059043 |
| 规格: | for analysis EMSURE® ACS,Reag. Ph Eur |
| CAS NO: | 13746-66-2 |
| 包装规格: | 100 G,250 G,1 KG |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Supelco |
| 优惠价: | 立即咨询 |
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059043 | 100 G | 1260 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059043 | 250 G | 1680 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059043 | 1 KG | 3820 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
13746-66-2
Potassium hexacyanoferrate(III)
Potassium ferricyanide
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | K3[Fe(CN)6] |
| Molecular weight | 329.24 |
| MDL number | MFCD00011392 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 237-323-3 |
| Linkage【联系】 | Replaces: PX1455; PX1455-1; PX1455-2; PX1455-4 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (iodometric): ≥ 99.0 % Insoluble matter: ≤ 0.005 % Chloride (Cl): ≤ 0.01 % Sulfate (SO₄): ≤ 0.005 % Hexacyanoferrate (II) (Fe(CN)6)⁴⁻): ≤ 0.05 % Pb (Lead): ≤ 0.002 % Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | ACS reagent |
| agency | reag. Ph. Eur. |
| Assay【测定】 | ≥99.0% (iodometric) |
| form【形式】 | solid |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 6 (20 ℃, 50 g/L in H2O) |
| solubility【溶解性】 | 464 g/L |
| density | 1.85 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 900‑1000 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.01% hexacyanoferrate(II) ([Fe(CN)6]4-): ≤0.05% sulfate (SO42-): ≤0.005% |
| cation traces【痕量阳离子】 | Pb: ≤ 0.002% |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/6CN.Fe.3K/c6*1-2;;;;/q;;;;;;-3;3*+1 |
| InChI key | MIMJFNVDBPUTPB-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07,GHS09 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H319 - H411 |
| Precautionary Statements | P264 - P273 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 - P391 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Aquatic Chronic 2 - Eye Irrit. 2 |
| Supp Hazards【补充剂危害】 | EUH032 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 13 - Non Combustible Solids |
| WGK | WGK 2 |




