您的位置:首页 > 产品中心 > 10101-97-0, Nickel(II) sulfate hexahydrate
Nickel(II) sulfate hexahydrate

| 产品编号: | 4059072 |
| 规格: | for analysis EMSURE® ACS |
| CAS NO: | 10101-97-0 |
| 包装规格: | 100 G,250 G,1 KG |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Supelco |
| 优惠价: | 立即咨询 |
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059072 | 100 G | 1043 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059072 | 250 G | 1330 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059072 | 1 KG | 3020 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
10101-97-0
Nickel(II) sulfate hexahydrate
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | NiO4S · 6H2O |
| Molecular weight | 262.85 |
| MDL number | MFCD00149813 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 232-104-9 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (complexometric): 99.0 - 101.0 % Identity: passes test Insoluble matter: ≤ 0.005 % Chloride (Cl): ≤ 0.001 % Total nitrogen (N): ≤ 0.001 % Ca (Calcium): ≤ 0.005 % Co (Cobalt): ≤ 0.002 % Cu (Copper): ≤ 0.002 % Fe (Iron): ≤ 0.001 % K (Potassium): ≤ 0.01 % Mg (Magnesium): ≤ 0.005 % Mn (Manganese): ≤ 0.002 % Na (Sodium): ≤ 0.03 % Pb (Lead): ≤ 0.001 % Zn (Zinc): ≤ 0.002 % |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | ACS reagent |
| Assay【测定】 | 99.0-101.0% (complexometric) |
| form【形式】 | crystals |
| potency【效能】 | 361 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 4.3-4.7 (20 ℃, 100 g/L in H2O) |
| solubility【溶解性】 | 650 g/L |
| density | 2.07 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 1000 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.001% |
| cation traces【痕量阳离子】 | Ca: ≤ 0.005% Co: ≤ 0.002% Cu: ≤ 0.002% Fe: ≤ 0.001% K: ≤ 0.01% Mg: ≤ 0.005% Mn: ≤ 0.002% N: ≤ 0.001% Na: ≤ 0.03% Pb: ≤ 0.001% Zn: ≤ 0.002% |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/Ni.H2O4S.6H2O/c;1-5(2,3)4;;;;;;/h;(H2,1,2,3,4);6*1H2/q+2;;;;;;;/p-2 |
| InChI key | RRIWRJBSCGCBID-UHFFFAOYSA-L |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H302 + H332 - H315 - H317 - H334 - H341 - H350i - H360D - H372 - H410 |
| Precautionary Statements | P202 - P273 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P308 + P313 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Inhalation - Acute Tox. 4 Oral - Aquatic Acute 1 - Aquatic Chronic 1 - Carc. 1A Inhalation - Muta. 2 - Repr. 1B - Resp. Sens. 1 - Skin Irrit. 2 - Skin Sens. 1 - STOT RE 1 Inhalation |
| Target Organs【靶器官】 | Respiratory Tract |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 6.1D - Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 |




