您的位置:首页 > 产品中心 > 7782-63-0, Iron(II) sulfate heptahydrate
Iron(II) sulfate heptahydrate

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059082 | 100 G | 530 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059082 | 500 G | 1101 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059082 | 1 KG | 1620 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059082 | 5 KG | 5150 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059082 | 25 KG | 35360 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
7782-63-0
Iron(II) sulfate heptahydrate
Iron vitriol
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | FeO4S · 7H2O |
| Molecular weight | 278.01 |
| MDL number | MFCD00149719 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 231-753-5 |
| Linkage【联系】 | Replaces: FX0260-1 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (manganometric): 99.5 - 102.0 % Identity: passes test Appearance of solution: passes test Insoluble matter: ≤ 0.01 % pH-value (5 %; water): 3.0 - 4.0 Chloride (Cl): ≤ 0.0005 % Phosphate (PO₄): ≤ 0.001 % Total nitrogen (N): ≤ 0.001 % Heavy metals as Pb: ≤ 0.005 % As (Arsenic): ≤ 0.0002 % Ca (Calcium): ≤ 0.005 % Cr (Chromium): ≤ 0.005 % Cu (Copper): ≤ 0.001 % Fe III (Iron III): ≤ 0.02 % K (Potassium): ≤ 0.002 % Mg (Magnesium): ≤ 0.002 % Mn (Manganese): ≤ 0.05 % Na (Sodium): ≤ 0.02 % Ni (Nickel): ≤ 0.005 % Pb (Lead): ≤ 0.0005 % Zn (Zinc): ≤ 0.005 % Substance not precipitated by ammonium hydroxide: ≤ 0.1 % Corresponds to ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | ACS reagent |
| agency | reag. ISO reag. Ph. Eur. |
| Assay【测定】 | 99.5-102.0% (manganometric) |
| form【形式】 | solid |
| potency【效能】 | 319 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 3-4 (20 ℃, 50 g/L in H2O) |
| mp | >60 ℃ (Elimination of water of crystallisation) |
| density | 1.89 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 600 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.0005% phosphate (PO43-): ≤0.001% |
| cation traces【痕量阳离子】 | As: ≤ 0.0002% Ca: ≤ 0.005% Cr: ≤ 0.005% Cu: ≤ 0.001% Fe3+: ≤ 0.02% K: ≤ 0.002% Mg: ≤ 0.002% Mn: ≤ 0.05% N: ≤ 0.001% Na: ≤ 0.02% Ni: ≤ 0.005% Pb: ≤ 0.0005% Zn: ≤ 0.005% heavy metals (as Pb): ≤ 0.005% |
| storage temp.【储存温度】 | 15-25℃ |
| InChI | 1S/Fe.H2O4S.7H2O/c;1-5(2,3)4;;;;;;;/h;(H2,1,2,3,4);7*1H2/q+2;;;;;;;;/p-2 |
| InChI key | SURQXAFEQWPFPV-UHFFFAOYSA-L |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H302 - H315 - H319 |
| Precautionary Statements | P264 - P270 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Oral - Eye Irrit. 2 - Skin Irrit. 2 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 13 - Non Combustible Solids |
| WGK | WGK 1 |




