您的位置:首页 > 产品中心 > 7788-99-0, Chromium(III) potassium sulfate dodecahydrate
Chromium(III) potassium sulfate dodecahydrate

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059207 | 250 G | 1139 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
7788-99-0
Chromium(III) potassium sulfate dodecahydrate
Potassium chromium(III) sulfate, Alum chrome
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | KCr(SO4)2 · 12H2O |
| Molecular weight | 499.40 |
| MDL number | MFCD00149917 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 233-401-6 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (iodometric): 99.0 - 102.0 % Identity: passes test Insoluble matter: ≤ 0.01 % Chloride (Cl): ≤ 0.002 % Heavy metals (as Pb): ≤ 0.01 % Al (Aluminium): ≤ 0.005 % Cu (Copper): ≤ 0.001 % Fe (Iron): ≤ 0.010 % NH₄ (Ammonium): ≤ 0.010 % Pb (Lead): ≤ 0.005 % |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | ACS reagent |
| agency | reag. Ph. Eur. |
| Assay【测定】 | 99.0-102.0% (iodometric) |
| form【形式】 | solid |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 3 (20 ℃, 50 g/L in H2O) |
| mp | 89 ℃ |
| density | 1.83 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 800‑1000 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.002% |
| cation traces【痕量阳离子】 | Al: ≤ 0.005% Cu: ≤ 0.001% Fe: ≤ 0.010% NH4+: ≤ 0.010% Pb: ≤ 0.005% heavy metals (as Pb): ≤ 0.01% |
| storage temp.【储存温度】 | 15-25℃ |
| InChI | 1S/Cr.K.2H2O4S.12H2O/c;;2*1-5(2,3)4;;;;;;;;;;;;/h;;2*(H2,1,2,3,4);12*1H2/q+3;+1;;;;;;;;;;;;;;/p-4 |
| InChI key | ZFVHBEKVAITXHW-UHFFFAOYSA-J |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H315 - H319 |
| Precautionary Statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P337 + P313 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Eye Irrit. 2 - Skin Irrit. 2 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 2 |




