您的位置:首页 > 产品中心 > 553-24-2, Neutral red (C.I. 50040)
Neutral red (C.I. 50040)

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059214 | 25 G | 1880 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4059214 | 100 G | 6000 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
553-24-2
Neutral red (C.I. 50040)
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C15H17ClN4 |
| Molecular weight | 288.78 |
| MDL number | MFCD00012651 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 209-035-8 |
| Analysis Note【分析说明】 | Dye content (spectrophotometrically): ≥ 75 % Identity (UV/VIS-Spectrum): passes test Transition range: pH 6.8 - pH 8.0 Violet red - orange yellow Absorption maximum λmax. (ethanol 50 %): 540 - 543 nm Absorption maximum λ 1 (buffer pH 6.8): 514 - 519 nm Absorption maximum λ 2 (buffer pH 8.0): 452 - 455 nm Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.005 g/l; ethanol 50 %): 1180 - 1610 Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ1max; 0.015 g/l; buffer pH 6.8; calc. on dried substances): 425 - 575 Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ2max; 0.015 g/l; buffer pH 8.0; calc. on dried substances): 395 - 535 TLC-Test: passes test Loss on drying (110 °C): ≤ 18 % Suitability for microbiology: passes test |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| loss【缺失】 | ≤18% loss on drying, 110℃ |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 3.1 (20 ℃, 10 g/L in H2O) |
| solubility【溶解性】 | 50 g/L |
| bulk density【堆积密度】 | 350‑500 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C15H16N4.ClH/c1-9-6-13-15(8-11(9)16)18-14-7-10(19(2)3)4-5-12(14)17-13;/h4-8H,16H2,1-3H3;1H |
| InChI key | PGSADBUBUOPOJS-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 3 |




