您的位置:首页 > 产品中心 > 6100-20-5, Potassium Tetraoxalate Dihydrate
Potassium Tetraoxalate Dihydrate

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059596 | 25 G | 2000 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
6100-20-5
Potassium Tetraoxalate Dihydrate
Potassium hydrogen oxalate-oxalic acid-water (1/1/2)
Oxalic acid hemipotassium salt
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C4H3KO8 · 2H2O |
| Molecular weight | 254.19 |
| MDL number | MFCD00150443 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 204-874-6 |
| General description【一般描述】 | Certipur® certified secondary standard reference buffers are used to precisely calibrate and monitor pH measurement instruments and buffer solutions. They are quality controlled and qualified in our ISO/IEC 17025 and ISO 17034 accredited calibration laboratories against certified primary standard reference materials (SRM) in compliance with DIN 19266, IUPAC, NIST, Ph. Eur and USP. Certipur® reference materials offer maximum accuracy, reliability and convenience and help avoid costly repeat analyses. |
| Application【应用】 | Potassium tetraoxalate dihydrate [pH (S) = 1.67₉ (25 ℃)] is a certified secondary standard reference material used as a calibration buffer standard for pH instruments or pH electrodes. |
| Features and Benefits【特点和优势】 |
|
| Analysis Note【分析说明】 | pH-value (25 °C): 1.674 - 1.683 |
| Legal Information【法律信息】 | CERTIPUR is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | certified reference material |
| agency | complies with DIN 19266 |
| product line【产品线】 | Certipur® |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 1.7 (25 ℃, 12.6 g/L in H2O) |
| solubility【溶解性】 | 25 g/L |
| density | 1.84 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 860 kg/m3 |
| application(s) | environmental food and beverages general analytical industrial qc pharmaceutical |
| format【格式】 | neat |
| storage temp.【储存温度】 | 15-25℃ |
| InChI | 1S/2C2H2O4.K/c2*3-1(4)2(5)6;/h2*(H,3,4)(H,5,6);/q;;+1/p-1 |
| InChI key | GANDVAJEIJXBQJ-UHFFFAOYSA-M |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H302 + H312 - H319 |
| Precautionary Statements | P264 - P270 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Dermal - Acute Tox. 4 Oral - Eye Irrit. 2 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 1 |




