您的位置:首页 > 产品中心 > 51580-86-0, Dichloroisocyanuric acid sodium salt dihydrate
Dichloroisocyanuric acid sodium salt dihydrate

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4059938 | 2.5 KG | 3670 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
51580-86-0
Dichloroisocyanuric acid sodium salt dihydrate
1,3-Dichloro-1,3,5-triazine-2,4,6-trione sodium salt
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C3Cl2N3NaO3 · 2H2O |
| Molecular weight | 255.98 |
| MDL number | MFCD00149404 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 220-767-7 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (iodometric, calc. on dried substance): ≥ 98.0 % Identity (Raman-spectrum): conforms Loss on Drying (105°C): 9.0 - 16.0 % |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 100 |
| vapor pressure【蒸汽压】 | <1 hPa ( 20 ℃) |
| potency【效能】 | 550-1600 mg/kg LD50, oral (Rat) >5000 mg/kg LD50, skin (Rabbit) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 6.7 (20 ℃, 10 g/L in H2O) |
| mp | 252 ℃ (decomposition) |
| solubility【溶解性】 | 236.8 g/L |
| density | 1.97 g/cm3 at 25 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 980 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | 15-25℃ |
| InChI | 1S/C3HCl2N3O3.Na.2H2O/c4-7-1(9)6-2(10)8(5)3(7)11;;;/h(H,6,9,10);;2*1H2/q;+1;;/p-1 |
| InChI key | PYILKOIEIHHYGD-UHFFFAOYSA-M |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07,GHS09 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H302 - H319 - H335 - H410 |
| Precautionary Statements | P261 - P264 - P270 - P273 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Oral - Aquatic Acute 1 - Aquatic Chronic 1 - Eye Irrit. 2 - STOT SE 3 |
| Target Organs【靶器官】 | Respiratory system |
| Supp Hazards【补充剂危害】 | EUH031 - EUH044 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 4.1A - Other explosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 |




