您的位置:首页 > 产品中心 > 3012-65-5, di-Ammonium hydrogen citrate
di-Ammonium hydrogen citrate

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4060328 | 500 G | 1700 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4060328 | 2.5 KG | 4140 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
3012-65-5
di-Ammonium hydrogen citrate
Ammonium citrate dibasic, Diammonium hydrogen citrate
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C6H14N2O7 |
| Molecular weight | 226.18 |
| MDL number | MFCD00013068 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 221-146-3 |
| Linkage【联系】 | Replaces: AX1285-1; AX1285; AX1285-3; AX1285-20 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (alkalimetric): 99.0 - 102.0 % Insoluble matter: ≤ 0.005 % pH-value (0.1 mol/L): 3.3 - 5.3 Chloride (Cl): ≤ 0.0005 % Oxalate (C₂O₄): passes test (Limit about 0.05 %) Phosphate (PO₄): ≤ 0.0005 % Total sulfur (as SO₄): ≤ 0.005 % Heavy metals (as Pb): ≤ 0.0005 % Fe (Iron): ≤ 0.0005 % Residue on ignition (as sulfate): ≤ 0.01 % Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | ACS reagent |
| agency | reag. Ph. Eur. |
| Assay【测定】 | 99.0-102.0% (alkalimetric) |
| form【形式】 | solid |
| ign. residue【灼烧残渣】 | ≤0.01% (as sulfate) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 3.3-5.3 (23 g/L in H2O) |
| density | 1.48 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 400‑600 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.0005% oxalate (C2O42-): passes test (limit about 0.05%) phosphate (PO43-): ≤0.0005% sulfur compounds (as SO42-): ≤0.005% |
| cation traces【痕量阳离子】 | Fe: ≤ 0.0005% heavy metals (as Pb): ≤ 0.0005% |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C6H8O7.2H3N/c7-3(8)1-6(13,5(11)12)2-4(9)10;;/h13H,1-2H2,(H,7,8)(H,9,10)(H,11,12);2*1H3 |
| InChI key | YXVFQADLFFNVDS-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H315 - H319 |
| Precautionary Statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P337 + P313 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Eye Irrit. 2 - Skin Irrit. 2 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 3 |




