您的位置:首页 > 产品中心 > 7790-62-7, Potassium disulfate (Potassium pyrosulfate)
Potassium disulfate (Potassium pyrosulfate)

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4060379 | 1 KG | 2420 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4060379 | 5 KG | 8570 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4060379 | for analysis EMSURE® ACS | 86000 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
7790-62-7
Potassium disulfate (Potassium pyrosulfate)
Potassium pyrosulfate
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | K2O7S2 |
| Molecular weight | 254.32 |
| MDL number | MFCD00011385 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 232-216-8 |
| Linkage【联系】 | Replaces: PX1581; PX1581-1; PX1581-3; PX1581-20; PX1581-5W; PX1581-5 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (acidimetric, as K₂S₂O₇): 97.5 - 100.0 % Acidity (as H₂SO₄): 37.5 - 38.6 % Insoluble and by ammoniumhydroxide precipitated matter: ≤ 0.01 % Chloride (Cl): ≤ 0.0005 % Phosphate (PO₄): ≤ 0.001 % Total nitrogen (N): ≤ 0.002 % Heavy metals (as Pb): ≤ 0.001 % Al (Aluminium): ≤ 0.001 % As (Arsenic): ≤ 0.0005 % Ca (Calcium): ≤ 0.002 % Fe (Iron): ≤ 0.0005 % Mg (Magnesium): ≤ 0.0005 % Na (Sodium): ≤ 0.01 % Water (H₂O): ≤ 2.5 % Conforms ACS. |
| Legal Information【法律信息】 | EMSURE is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 300 |
| grade【等级】 | ACS reagent |
| Assay【测定】 | 97.5-100.0% (K2S2O7 basis, acidimetric) |
| form【形式】 | solid |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 0.8 (20 ℃, 50 g/L in H2O) |
| mp | 325 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 830 kg/m3 |
| anion traces【痕量阴离子】 | chloride (Cl-): ≤0.0005% phosphate (PO43-): ≤0.001% |
| cation traces【痕量阳离子】 | Al: ≤ 0.001% As: ≤ 0.0005% Ca: ≤ 0.002% Fe: ≤ 0.0005% Mg: ≤ 0.0005% N: ≤ 0.002% Na: ≤ 0.01% heavy metals (as Pb): ≤ 0.001% |
| storage temp.【储存温度】 | no temp limit |
| InChI | 1S/2K.H2O7S2/c;;1-8(2,3)7-9(4,5)6/h;;(H,1,2,3)(H,4,5,6)/q2*+1;/p-2 |
| InChI key | KAQHZJVQFBJKCK-UHFFFAOYSA-L |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05,GHS06 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H314 - H330 |
| Precautionary Statements | P260 - P271 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 2 Inhalation - Eye Dam. 1 - Skin Corr. 1A |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 6.1B - Non-combustible, acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| WGK | WGK 3 |




