您的位置:首页 > 产品中心 > 91079-43-5, Peptone from gelatin
Peptone from gelatin

| 产品编号: | 4060741 |
| 规格: | pancreatic digested, suitable for microbiology |
| CAS NO: | 91079-43-5 |
| 包装规格: | 1 KG |
| 产品类别: | 进口试剂 |
| 品牌: | Millipore |
| 优惠价: | 立即咨询 |
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4060741 | 1 KG | 3230 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
91079-43-5
Peptone from gelatin
基本信息
| MDL number | MFCD00131829 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 293-431-0 |
| Analysis Note【分析说明】 | Appearance: Lightly yellow to lightly brownishyellow fine powder. Appearance of solution (5 %; water): Clear and yellow to brownishyellow. pH-value (5 %; water): 6.5 - 7.5 Amino nitrogen (as N): 2.2 - 3.2 % Total nitrogen (N) (Kjeldahl): 15.5 - 17.0 % Sulfated ash (800 °C): ≤ 15.0 % Loss on Drying (105°C): ≤ 6.0 % Ca (Calcium): ≤ 0.2 % Suitability for microbiology: passes test Identity (NIR): passes test |
产品性质
| biological source【生物来源】 | animal |
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| Assay【测定】 | 15.5-17.0% amino-nitrogen basis (purity) |
| form【形式】 | powder |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 6-7 (20 ℃, 20 g/L in H2O) |
| solubility【溶解性】 | 550 g/L |
| bulk density【堆积密度】 | 420 kg/m3 |
| application(s) | microbiology |
| storage temp.【储存温度】 | 15-25℃ |
安全信息
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 11 - Combustible Solids |
| WGK | WGK 1 |




