您的位置:首页 > 产品中心 > 108-30-5, Succinic Anhydride
Succinic Anhydride

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4088914 | 100 G | 406 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4088914 | 500 G | 445 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4088914 | 1 KG | 658 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4088914 | 50 KG | 13270 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
108-30-5
Succinic Anhydride
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C4H4O3 |
| Molecular weight | 100.07 |
| MDL number | MFCD00005525 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 203-570-0 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (morpholine method): ≥ 98,0 %(m) Identity (IR): conforms Melting range (lower value): ≥ 116 °C Melting range (upper value): ≤ 120 °C |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| vapor pressure【蒸汽压】 | 1.3 hPa ( 92 ℃) |
| form【形式】 | crystals |
| autoignition temp.【自燃温度】 | 480 ℃ |
| potency【效能】 | 1510 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 2.7 (10 g/L in H2O) |
| bp | 261 ℃/1013 hPa |
| mp | 116-120 ℃ |
| transition temp【转变温度】 | flash point 157 ℃ |
| solubility【溶解性】 | 62.9 g/L (Hydrolysis) |
| density | 1.23 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 550‑600 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C4H4O3/c5-3-1-2-4(6)7-3/h1-2H2 |
| InChI key | RINCXYDBBGOEEQ-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05,GHS07,GHS08 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H302 - H314 - H317 - H334 - H335 |
| Precautionary Statements | P260 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Oral - Eye Dam. 1 - Resp. Sens. 1 - Skin Corr. 1B - Skin Sens. 1 - STOT SE 3 |
| Target Organs【靶器官】 | Respiratory system |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8B - Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 314.6 °F |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | 157 ℃ |




