您的位置:首页 > 产品中心 > 62-23-7, 4-Nitrobenzoic Acid
4-Nitrobenzoic Acid

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4088933 | 100 G | 268 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4088933 | 500 G | 527 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4088933 | 50 KG | 9650 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
62-23-7
4-Nitrobenzoic Acid
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | 4-(NO2)C6H4COOH |
| Molecular weight | 167.12 |
| MDL number | MFCD00007352 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 200-526-2 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (HPLC, area%): ≥ 99.0 % (a/a) Melting range (lower value): ≥ 239 °C Melting range (upper value): ≤ 242 °C Identity (IR): passes test |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| Assay【测定】 | ≥99.0% (HPLC) |
| potency【效能】 | 1960 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 3.1 (20 ℃, 0.42 g/L in H2O, saturated solution) |
| mp | 239-242 ℃ |
| density | 1.61 g/cm3 at 20 ℃ |
| bulk density【堆积密度】 | 700 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C7H5NO4/c9-7(10)5-1-3-6(4-2-5)8(11)12/h1-4H,(H,9,10) |
| InChI key | OTLNPYWUJOZPPA-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS07,GHS08 |
| Signal word【警示用语:】 | Warning |
| Hazard Statements | H302 - H315 - H319 - H341 - H351 - H361fd |
| Precautionary Statements | P201 - P202 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Oral - Carc. 2 - Eye Irrit. 2 - Muta. 2 - Repr. 2 - Skin Irrit. 2 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 13 - Non Combustible Solids |
| WGK | WGK 1 |




