您的位置:首页 > 产品中心 > 56-93-9, Benzyltrimethylammonium Chloride
Benzyltrimethylammonium Chloride
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4089131 | 5 G | 270 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4089131 | 250 G | 412 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
56-93-9
Benzyltrimethylammonium Chloride
Trimethylbenzylammonium chloride
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | C6H5CH2(CH3)3NCl |
| Molecular weight | 185.69 |
| MDL number | MFCD00011782 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 200-300-3 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (argentometric): ≥ 98.0 % Water (K. F.): ≤ 2.0 % Identity (IR): passes test |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| vapor pressure【蒸汽压】 | <0.0001 hPa ( 20 ℃) |
| potency【效能】 | 500 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 6-8 (20 ℃, 100 g/L in H2O) |
| mp | 243 ℃ |
| solubility【溶解性】 | 800 g/L |
| density | 1.07 g/cm3 at 20 ℃ |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C10H16N.ClH/c1-11(2,3)9-10-7-5-4-6-8-10;/h4-8H,9H2,1-3H3;1H/q+1;/p-1 |
| InChI key | KXHPPCXNWTUNSB-UHFFFAOYSA-M |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS06,GHS08 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H301 + H311 - H332 - H341 - H412 |
| Precautionary Statements | P201 - P273 - P280 - P301 + P310 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 3 Dermal - Acute Tox. 3 Oral - Acute Tox. 4 Inhalation - Aquatic Chronic 3 - Muta. 2 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 6.1D - Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 2 |




