您的位置:首页 > 产品中心 > 98-11-3, Benzenesulfonic acid
Benzenesulfonic acid

产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4089275 | 5 G | 295 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4089275 | 250 G | 600 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4089275 | 1 KG | 1400 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
98-11-3
Benzenesulfonic acid
Phenylsulfonic acid
基本信息
| Empirical Formula【经验(实验)分子式】 | C6H6O3S |
| Molecular weight | 158.18 |
| MDL number | MFCD00011689 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 202-638-7 |
| Analysis Note【分析说明】 | Assay (acidimetric): ≥ 97.0 % Water (K. F.): ≤ 2.3 % Sulfuric acid: ≤ 0.7 % Identity (IR): passes test Due to its specific melting range the product may be solid, liquid, a solidified melt or a supercooled melt. |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| Assay【测定】 | ≥97.0% (acidimetric) |
| form【形式】 | solid |
| potency【效能】 | 1175 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 2 (20 ℃ in H2O, saturated solution) |
| bp | 171 ℃/0.13 hPa |
| mp | 43 ℃ |
| transition temp【转变温度】 | flash point >100 ℃ |
| solubility【溶解性】 | 930 g/L |
| density | 1.32 g/cm3 at 47 ℃ |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C6H6O3S/c7-10(8,9)6-4-2-1-3-5-6/h1-5H,(H,7,8,9) |
| InChI key | SRSXLGNVWSONIS-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05,GHS07 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H290 - H302 - H314 |
| Precautionary Statements | P234 - P260 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 4 Oral - Eye Dam. 1 - Met. Corr. 1 - Skin Corr. 1 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 8A - Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 |
| Flash Point(F)【闪点(F)】 | 212.0 °F |
| Flash Point(C)【闪点(C)】 | > 100 ℃ |




