您的位置:首页 > 产品中心 > 137-09-7, 4-Hydroxy-1,3-phenylenediammonium dichloride
4-Hydroxy-1,3-phenylenediammonium dichloride
产品价格查看更多规格...
| 产品编号 | 包装单位 | 单价(元) | 国内现货 | 国外库存 | 询价单 |
| 4153328 | 100 G | 2410 | 2-5天 | 4-6周 | |
| 4153328 | 250 G | 5190 | 2-5天 | 4-6周 |
产品别名
137-09-7
4-Hydroxy-1,3-phenylenediammonium dichloride
Amidol, 2,4-Diaminophenol dihydrochloride, Phenol-2,4-diammonium dichloride, 1-Hydroxybenzene-2,4-diammonium dichloride
基本信息
| Linear Formula【线性分子式】 | 4-(OH)C6H3-1,3-(NH2)2 · 2 HCl |
| Molecular weight | 197.06 |
| MDL number | MFCD00012979 |
| EC Index Number【EC索引号】 | 205-279-4 |
产品性质
| Quality Level【质量水平】 | 200 |
| potency【效能】 | 240 mg/kg LD50, oral (Rat) |
| pH【pH值(酸碱度)】 | 1-2 (20 ℃, 50 g/L in H2O) |
| mp | 205 ℃ |
| solubility【溶解性】 | 275 g/L |
| bulk density【堆积密度】 | 310 kg/m3 |
| storage temp.【储存温度】 | 2-30℃ |
| InChI | 1S/C6H8N2O.2ClH/c7-4-1-2-6(9)5(8)3-4;;/h1-3,9H,7-8H2;2*1H |
| InChI key | KQEIJFWAXDQUPR-UHFFFAOYSA-N |
安全信息
| Pictograms【象形图】 | GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word【警示用语:】 | Danger |
| Hazard Statements | H301 - H314 - H317 - H334 |
| Precautionary Statements | P260 - P270 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Classifications【危险分类】 | Acute Tox. 3 Oral - Eye Dam. 1 - Resp. Sens. 1 - Skin Corr. 1B - Skin Sens. 1 |
| Storage Class Code【储存分类代码】 | 6.1C - Combustible, acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 |




